Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016
Mural w ogrodzie, malowanie lasu na starej brzydkiej ścianie w ogrodzie, aranżacja starego muru.

Jak zagospodarować ścianę w ogrodzie? ciekawy pomysł na stary mur w ogrodzie, mural

Mural w ogrodzie

Ściany w ogrodzie to wyzwanie aranżacyjne dla właścicieli posesji. Coraz częściej na forach ogrodniczych pojawiają się pytania o to, w jaki sposób zagospodarować problematyczną ścianę w ogrodzie. Wiele zależy od umiejscowienia  tej ściany na działce. Czy jest to np. murek oddzielający posesję od sąsiedztwa?  Czy bok własnych budynków gospodarczych lub altanki? Uniwersalnym rozwiązaniem aranżacyjnym w ogrodzie są nasadzenia, które nie tylko ukryją brzydką betonową ścianę ale będą stanowić tło pod rośliny, które chcemy wyeksponować. Jednak aby cieszyć się w pełni efektem jaki osiągniemy zagospodarowując ścianki i murki za pomocą roślin, będziemy musieli poczekać kilka lat. A co gdyby  zaaranżować ścianę za pomocą muralu, tak aby stała się pięknym uzupełnieniem ogrodu i tłem rosnących nasadzeń?

Mural w ogrodzie jako tło pod roślinność i drobne nasadzenia, malowanie lasu w ogrodzie.

Leśny mural – pomysł na ścianę w ogrodzie

Taka realizacja powstała w Inowrocławiu, na osiedlu domków jednorodzinnych, gdzie wyzwaniem była ściana biegnąca wzdłuż granicy działki. Ściana wysoka (pokrycie jej przez pnączą zajęłoby lata), usytułowana w niewielkiej odległości od domu zakrycie jej np. drzewami, znacząco zmniejszyłoby teren niedużej działki, na której ważny jest metr, a niskie rośliny nie zasłoniłyby widoku niezbyt atrakcyjnej żółtej ściany. Pomysł namalowaniu muralu na ścianie w ogrodzie okazał się najlepszym i najszybszym rozwiązaniem. Właściciele mogą poszczycić się pięknie zaaranżowanym ogrodem, pełnym dorodnych, potężnych drzew i bluszczy. Cisza, spokój, zieleń i cień sprawiają wrażenie, że dom stoi na skraju lasu, a nie w samym środku miasta. Dlatego wybór leśnego motywu muralu był w tym wypadku idealny.

Kolor i kompozycja – czyli jak powstawał las na ścianie

Mural w ogrodzie Pani Kasi i Pana Pawła ma koło 38 m2. W pierwszej fazie prac przygotowana została ściana pod malowidło, tak aby mural był trwały i mógł cieszyć oczy przez długie lata. Kompozycja malowidła jest wieloplanowa, po to by nadać wrażenie głębi lasu i przestrzenności i jednocześnie nie przytłaczać. Udało się to dzięki wykorzystaniu odpowiednich kolorów na poszczególnych planach muralu. Na pierwszym planie można podziwiać drzewa wraz z najdrobniejszymi detalami takimi jak struktura kory drzew, gałęzi i liści. Kolejne plany to już tylko zarysy, cienie i kształty tego co dzieje się w głębi lasu, na pierwszy rzut oka niedostępne, ale niezwykle istotne dla kompozycji. Odcienie zieleni którymi namalowany został mural w ogrodzie naturalnie wpasowują się w różnorodne zielenie rosnących wokół drzew i krzewów. Mural swoim kolorami i stylem połączył ogród w jedną spójną całość. W centralnej części muralu nie zabrakło też sowy uszatki, która jest stałym bywalcem ogrodu właścicieli i od wielu lat odwiedza ogród.

Pomysły na aranżację ściany w ogrodzie

Leśny mural dołączył do naszego portfolio i stał się kolejną inspiracją do wykorzystania w ogrodzie. Zachęcam do obejrzenia innych realizacji ogrodowych murali w zupełnie innych przestrzeniach i stylach. Malowidła w każdej odsłonie nadają ogrodowi niepowtarzalnego charakteru i stanowią piękne tło dla otaczających roślin oraz rodzinnego czasu w ogrodzie.

 

 

 

Podobne realizacje:

 

 

Komentarze są wyłączone.

Powrót