Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016

Motyw z filmu „Akira”

Mural powstał w mieszkaniu prywatnym, na reprezentacyjnej ścianie salonu, gdzie dodatkowo będzie stanowił oryginalne tło pod 75 calowy telewizor. Realizacja dzieła zajęła 3 dni, a sposób wykonania to artystyczne malarstwo z użyciem aerografu oraz dedykowanych do tego urządzenia farb. Całość została zabezpieczona powłoką ochronną.

Malowidło przedstawia motyw z kultowej japońskiej animy „Akira”. Punktem wyjścia dla filmu anime była manga tego samego autora, która ukazała się pod tym samym tytułem.  Kadr, który został wybrany i uwieczniony na ścianie to wybuch bomby atomowej w Tokio.

Kompozycja malowidła jest otwarta. W centralnym punkcie mamy wielką czarną bombę, a wokół niej rozległą stolicę Japonii – Tokio. Jest to kompozycja wieloplanowa. Widzimy wiele budynków, drapacze chmur, całą infrastrukturę miasta. Są one jednak przedstawione jako małe, nic nie znaczące wobec ogromnej katastrofy, jaką jest wybuch przeolbrzymiej bomby na największe miasto Japonii. Na dalszym planie, tle bomby widzimy wznoszące się góry przeplatające się z pasmami chmur.

Mural w salonie:

 

Czarno biały mural w salonie

            Katastroficzny, kontrastowy pejzaż został naszkicowany, a następnie namalowany walorowo, przy użyciu czarnej oraz białej farby. Niektóre fragmenty są bardzo mocno nasycone czernią, inne znacznie mniej. Widzimy grę światła i cienia. Łuna po wybuchu oświetla wiele budynków, a one z kolei kładą długie cienie na miasto. Jedynym akcentem barwnym jest napis w języku japońskim namalowany tuż nad bombą czerwonym kolorem.

            Przedstawienie jest statyczne, pomimo, że bomba właśnie wybucha, to kadr jest uchwycony w taki sposób, iż mamy wrażenie, że czas się zatrzymał. Jest to sytuacja zanim fragmenty miast, dachy, budynki wzbiją się w nieokreślonych kierunkach w powietrze i obrócą w gruz i pył. Przedstawione miasto przypomina promienie słoneczne, rozchodzące się wokół słońca. Punktem zbieżnym jest tu zdecydowanie bomba i to ona jest najważniejsza w całym muralu.

Perspektywa, czyli głębia obrazu

            Mamy tu szeroko widzianą perspektywę z lotu ptaka. Styl mangi nieco upraszcza przedstawione wydarzenie, natomiast mimo wszystko jest ono oddane dość realistycznie. Z łatwością możemy wyodrębnić budynki, góry, chmury, a także bombę. Kształty budynków, całe ukształtowanie terenu oraz chmury są malowane konturowo, dzięki czemu mamy znaczne kontrasty czerni z bielą. Kulistość kształtu bomby została idealnie oddana, dzięki wielu starannie namalowanym blikom światła.

Mural z animy, oryginalny element wystroju wnętrza

            Nastrój muralu „Akira” wzbudza zadumę. Nie należy jednak zapominać, że przedstawiony wybuch bomby atomowej w Tokio to tylko wytwór wyobraźni autora animy.  Jednakże tematyka bomb i jakichkolwiek wybuchów raczej wzbudza strach. Na szczęście ta bomba znajduje się na ścianie i jest bardzo oryginalnym elementem wystroju wnętrza. Taki akcent idealnie pasuje nie tylko dla wielbiciela mangi, anime, czy ogólnie Japonii, ale także dla każdego fana komiksów, filmów akcji, czy osób, które przywiązują wagę do tego aby wnętrze miało duszę. Jeśli masz ulubiony film, czy przesłanie z niego płynące, pomyśl o tym, na której ścianie w swoim domu je umieścić, a na pewno nie będziesz żałować. O ile przyjemniej jest w domu, bez nudnych białych ścian.

 

 

Powrót