Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016
Mural na uczelni Łazarskiego

Mural o tematyce patriotycznej na klatce schodowej

Mural Powstanie Warszawskie

Mural na klatce schodowej

Mural powstał na klatce schodowej, jako przedłużenie istniejącego już muralu na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Powierzchnia malowidła ma 14 m2 . Czas, w jakim malowidło powstało to 3 dni. Technika w jakiej malowidło zostało wykonane to malarstwo artystyczne z użyciem aerografu. Całość została pokryta powłoką ochronną, co jest szczególnie ważne aby dzieło było trwalsze, zwłaszcza jeśli mowa o ścianach klatki schodowej.

Jest to mural Izbie Pamięci na uczelni z tradycjami i taką ma również rolę, aby podkreślić wagę minionych wydarzeń. Tematem jest powstanie warszawskie. Na ścianach klatki schodowej został uwieczniony patrol sanitarny Wojskowej Służby Kobiet, które każdego dnia powstania bohatersko narażały własne życie, aby nieść pomoc potrzebującym powstańcom. Te dwie dzielne kobiety są zdecydowanie najważniejsze na muralu.

Mural na warszawskiej uczelni

Oprócz naszych bohaterek na pierwszy plan wysuwają się również gruzy zniszczonego miasta. W tle mamy rozwalone mury oraz zdewastowane budynki. Na ostatnim planie mamy tło – kurz unoszący się nad Warszawą. Kolorystyka muralu jest monochromatyczna. Występuje tu wiele odcieni szarości, uzyskanych poprzez zmieszanie bieli z czernią, a także czysta biel i czerń.

Styl malarstwa jest realistyczny. Zgodnie z rzeczywistością i skalą są odwzorowane sylwetki kobiet, budynki, cegły, gruzowisko. Mimika kobiet, fryzury, ubrania, wszystkie dodatkowe elementy jak nakrycia głowy, apteczka  są bardzo starannie namalowane z pięknym modelunkiem światłocieniowym. Wszystkie szczegóły, łącznie ze zbitymi szybami w budynku nadają dramatyzmu i powagi przedstawionej sceny. Jednakże kobiecy patrol sanitarny nie traci ducha.

Kompozycja muralu jest otwarta i spójna ze scenami na pozostałych ścianach. Przedstawione postaci są w pozach dynamicznej oraz statycznej. Jedna z sanitariuszek kroczy przez gruzy, a druga nieco smutnymi oczami spogląda w dal. W muralu przewidziane zostały również dwa miejsca na tablice upamiętniające opisujące minione zdarzenia.

Mural o tematyce wojennej

Ten patriotyczny mural doskonale wpisuje się w charakter szanowanej uczelni, jaką jest Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Myślę, że jest wiele uczelni, szkół i innych miejsc w Polsce, które mogą poszczycić się bohaterskim patronem, a to zawsze jest warte uchwycenia i upamiętnienia na ścianie. Mural jest idealnym medium aby to zrobić. Gorąco polecam tematy związane z patriotyzmem, historią, dumą z ważnych dla nas postaci. To bardzo ważne by dbać o pamięć naszych przodków, krzewić miłość do ojczyzny oraz poczucie przywiązania. Nic nie stoi na przeszkodzie aby tego typu mural wykonać w swoim własnym domu, być może mamy bohaterskich przodków i warto ich upamiętnić, lub pokusić się o namalowanie całego drzewa genealogicznego na jednej ze ścian?

Mural o tematyce patriotycznej na klatce schodowej

Mural na uczelni Łazarskiego

Mural na klatce schodowej

 

Pierwszy etap prac, lewa czesc korytarza: mural na uczelni 

Więcej zdjęć na blogu: Artystyczne malowanie ścian

Dodaj komentarz

Powrót