Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016
Malowanie starych zabytkowych aut na ścianach, mural 3D o tematyce motoryzacyjnej

Malowanie mercedesa na ścianie

Mural opowiadający historie niemieckiej motoryzacji

W tym poście przedstawiam ciekawy pomysł na aranżację garażu. Koncepcja tego wystroju to ikony niemieckiej motoryzacji na przełomie lat 30-90. Kolorystyka murali utrzymana w czarno białej kolorystyce. Malowidła malowane na szarym tle bardzo ładnie sie wkomponowują w całość wystroju.

Murale z samochodami stanowi subtelne tło pod motoryzacyjne eksponaty w tym przypadku 6 zabytkowych mercedesów. Dobór malowideł ściennych w tym garażu odbywał sie na takiej zasadzie że są to malowidła przedstawiające realne eksponaty oprócz dwóch starych mercedesów z lat 30. Te zamykają po bokach całą kompozycje.

Całość została namalowana aerografem i pistoletami lakierniczymi. Na koniec ściany zostały zalakierowane samochodowym lakierem matowym w celu przedłużenia żywotności malowidła.

Galeria zdjęć z malowania garażu krok po kroku. Mural mercedes:

 

Stare klasyki uwiecznione na ścianie

Malowanie starych samochodów odbyło sie w garażu o powierzchni 250m2. Główne założenie projektu było takie, że murale mają stanowić tło pod stare oldscolowe samochody marki Mercedes Benz.

Kompozycja całego malowidła jest podzielona na pola przypominające kwadraty które są przedzielane szarymi słupami, W ten sposób mamy oddzielone od siebie strefy pól na których zostały namalowane różne auta.

Każde z aut zostało tak namalowane. że widać je częściowo z przodu i trochę z boku. Parząc na te samochody mamy wrażenie tak jakby zaraz miały wyjechać ze ściany. Daje to ciekawy efekt 3D.

Mural mercedes

Po namalowaniu wszystkich aut mamy bardzo statyczną kompozycję, samochody sa namalowane w spoczynku bez jakiejkolwiek dynamiki ruchu. Auta prezentują się nam dostojnie, wrażenie to potęguje dobór odpowiedniej perspektywy trójwymiarowej w tym przypadku perspektywy ukośnej, która bardzo umiejętnie został przedstawiona na płaskiej płaszczyźnie. Dzięki temu samochody same w sobie mają głębie. Odpowiada to zasadom widzenia stereoskopowego.

Czarno biały mural w Garażu

Kolorystyka obrazu jest namalowana w tonacjach szarości, dominują barwy czarna, biała oraz nieskończona ilość szarych odcieni. Dzięki temu cały mural jest stonowany z tłem, nie ma ty mocnego wybicia kolorystycznego ani żadnych efektów dominanty. Malowidła same w sobie są subtelnym tłem.

Ciekawym rozwiązaniem jest światłocień w obrazach. Występuje tu łuna otaczająca samochód, na górze samochody są otoczone jasno szarą lub białą poświatą, na dole znajduje się ciemny podcień. Zastosowanie tej sztuczki światłocienia powoduje wydobycie samej formy aut co przekłada sie na jej trójwymiarowy odbiór. Dzięki temu samochody nabierają hiper realistycznego wyglądu. Podcień powoduje że auta nie wyglądają jak naklejki przyklejone do ściany.

Na koniec mural został pokryty luminoforem, jest to preparat który świeci w ciemności na skutek promieniowani lampy UV, Daje to bardzo ciekawe efekty wizualne.

Wyraz oraz ekspresja dzieła

Mural ten ma lekko tajemniczy i zarazem dostojny charakter. W tej pracy głównym środkiem ekspresji są bogaty modelunek światłocienia który oddaje fakturę lakieru samochodowego oraz statyczna kompozycja która przekłada się na wizualny odbiór dzieła.

Od siebie mogę dodać tyle, że jest to jedna z moich ulubionych prac, jest to mój flagowiec z którego jestem bardzo dumny i niezmiernie sie cieszę że mogłem go zrealizować.

 

Film przedstawiający proces malowania krok po kroku od szkicu po finalny efekt.

 

Przeciąganie suwaka pokazuje etapy prac:

Malowanie starych zabytkowych aut na ścianach, mural 3D o tematyce motoryzacyjnejDSC08390
DSC01679DSC01896
DSC00092DSC00502
DSC05676DSC06888

Komentarze są wyłączone.

Powrót