Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016
Malowanie klasy szkolnej, Graffiti w sali językowej, malowanie klasy językowej, mural

Malowanie klasy szkolnej, graffiti 3D w sali językowej

Malowanie klasy szkolnej

Mural został wykonany w sali językowej, w szkole podstawowej w Warszawie. Malowanie klasy szkolnej czyli wielkość malowidła to 20m2, a jego wykonanie zajęło 4 dni. Całość charakteryzuje nowoczesna forma, lekka kreska, stylem przypominająca szkic, z tym, że jego format jest zdecydowanie większy niż kartka papieru. W większości dominuje czerń i biel, a w kilku miejscach pada akcent kolorystyczny, podkreślający  poszczególne, wybrane przez artystę elementy. Mural został namalowany przy pomocy aerografu, farbami akrylowymi, a całość została zabezpieczona powłoką chroniącą od zabrudzeń.

Metamorfoza w klasie szkolnej

Metamorfoza klasy językowej

Tematem przewodnim muralu jest oczywiście podkreślenie znaczenia nauki języków obcych, których wykładowcy będą uczyć w tej sali. Za pomocą najbardziej znanych budowli architektonicznych, symboli, skojarzeń z danymi państwami przedstawiony został język angielski, francuski oraz hiszpański. Inicjatywę malowania klasy szkolnej podjęli lingwiści chcący podnieść estetykę swoich sal  tak, aby nauka języków obcych była jeszcze bardziej atrakcyjna dla ucznia.

Co namalować na ścianie w sali językowej?

Na pierwszym planie widzimy dwójkę turystów podziwiających Łuk Triumfalny w Paryżu. Nad nim pojawia się swobodny napis „Paris”.  Po prawej stronie namalowana została brytyjska budka telefoniczna. Jest ona charakterystyczna przede wszystkim ze względu na swój czerwony kolor. To jeden z symboli Anglii – tradycyjny model stosowany od lat 20. XX wieku. W tle pomiędzy budką telefoniczną, a łukiem triumfalnym również widzimy znane budowle, a także London Eye, czyli koło obserwacyjne, które jest jedną z atrakcji w Londynie. Po lewej stronie od Łuku Triumfalnego widzimy Big Bena, czyli wieżę zegarową znajdująca się w Londynie, obok widzimy flagę Anglii w kolorze, a powyżej dwa napisy „England” wykonane bardzo ładną ozdobną czcionką. Po lewej stronie patrząc od Big Bena widzimy kontur mapy Francji wraz z użyciem kolorów francuskiej flagi. Na mapie pojawia się wiele symboli Francji, takich jak: ser, wino, szykowna francuska z francuskim pieskiem, rogalik – croissant, wieża Eiffl’a. Również pojawiają się napisy oraz białe serduszko na czerwonym tle otoczone napisem „made in France”. Poniżej widzimy najstarszy most w Paryżu – Pont Neuf, a także rower dla 2 osób czyli tandem. Całkowicie po lewej stronie muralu widzimy Barcelonę, do której kieruje nas lecący samolot. Pojawiają się również charakterystyczne budowle dla Hiszpanii, np. Sagrada Familia, czy Park Guell, podkreślone kolorem. Cały mural przypomina szkic, dominują pięknie podkreślone światłocieniem budowle, lekkości dodają swobodne napisy, a akcent kolorystyczny nadaje całości życia oraz młodzieżowego charakteru. Uważam, że jest to idealna propozycja na pozbycie się nudnej, pustej ściany w sali lekcyjnej. Artystyczne malowanie klasy szkolnej jest coraz częstszym sposobem na aranżacji przestrzeni  w szkołach. Mural na pewno będzie zachęcać do nauki języków obcych oraz do poznawania historii oraz innych tajników związanych z państwami przedstawionymi na muralu.

 

Więcej zdjęć na blogu:

Murale w  klasach szkolnych

 

Powrót