Mural na klatce schodowej

Mural na klatce schodowej, malowanie klatki schodowej, jaskólki

Malowanie klatki schodowej, mural na klatce schodowej

Mural na klatce schodowej

Jaskółka – symbol wolności. Ten animalistyczny mural na klatce schodowej powstał w domu prywatnym, a dokładniej w przedpokój wychodząc na klatkę schodową.  Jego powierzchnia wynosi 45m2, a czas wykonania to 5 dni. Malowidło jest wykonane w nowoczesnym, lekkim stylu. Technika dzięki której powstała ta praca to malarstwo z użyciem aerografu oraz farb akrylowych o bardzo dobrym pigmencie. Całość została zabezpieczona powłoką ochronną, chroniącą przed zabrudzeniami i przedłużającą trwałość dzieła.

 

Jaskółka symbol wolności

Tematem tej aranżacji są oczywiście jaskółki. Te ptaki są dobrze zakorzenionym szczególnie w kulturze polskiej symbolem. Występują w wielu metaforach, powiedzonkach, piosenkach i wierszach. Według staropolskich wierzeń, tam, gdzie jest jaskółka, tam jest dobrobyt i szczęście. Mural na klatce schodowej przedstawia ptaki w locie, jest to zdecydowanie dynamiczna, ekspresyjna kompozycja. Jaskółki występują na kilku planach, widzimy je z bliska i z oddali, w skupieniu i pojedynczo. Kolorystka muralu jest monochromatyczna z delikatną domieszką koloru błękitnego nieba. Jest to kompozycja wielofigurowa, otwarta, bez wpisywania jaskółek w ramy konkretnych figur geometrycznych. Ptaki są rozproszone, ukazane w brawurowym locie, oddane praktycznie tak jak to ma miejsce w przyrodzie, ich ruch jest swobodny, niczym nieograniczony.

Jaskółki w locie, malowidło ścienne

Dzięki zastosowaniu perspektywy powietrznej ( zmniejszając natężenie kolorów wraz z oddalaniem się przedmiotów) widz, który podziwia mural stojąc na klatce schodowej, ma wrażenie, że z każdej strony otacza go wir jaskółek. Nie występują tu duże kontrasty barwne, pomimo iż jaskółki są czarno białe, to są one jednak przygaszone, czerń jest złamana bielą, widzimy tu także bardzo ładne operowanie gradientem, a także światłocieniem. Całość wywołuje bardzo miłe wrażenie, a delikatny błękit tła podkreśla głębię tej powietrznej przestrzeni. Głównym środkiem ekspresji w muralu jest oczywiście przedstawienie motywu jaskółki w ruchu, a także wspaniały delikatny światłocień i rozmyty dalszy plan całej kompozycji. Jaskółki są malowane w lekki sposób, w duchu nowoczesności. To, że praktycznie każda jaskółka jest innej wielkości buduje wielowymiarowość dzieła, poczucie dużego dynamizmu, a także jest zdecydowanie ciekawszym pomysłem na przedstawienie tego motywu. Sądzę, że gdyby jaskółki były wszystkie tej samej wielkości obraz byłby zwyczajnie nudny i nie oddziaływałby na widza aż w taki zdumiewający sposób

Malowanie  klatki schodowej, mural 3D

Malowidło ścienne pokazuje jaskółki wraz z dbałością o wszelkie szczegóły. Każda z jaskółek ma bardzo dokładnie namalowany dzióbek, oko, nóżki, a szczególnie misternie są wykonane skrzydła. Na delikatnych ptasich brzuchach aż czujemy ten miękki puch, który został podkreślony miękką  rozmyta kreską i plamą. Mural na klatce schodowej, osobiście uważam, że jest to przykład bardzo oryginalnego, niebanalnego wystroju klatki schodowej oraz przedpokoju. Często na klatkach schodowych mamy „nagie” ściany. O ile przyjemniej można się poczuć we własnym domu, gdy otacza nas taka chmara uroczych jaskółek. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się także na pewno w restauracjach, zajazdach, hotelach, pensjonatach i wszelakich innych miejscach, które mają nieść ze sobą trochę więcej uśmiechu i szczęścia.

 

Blog: Artystyczne malowanie ścian

Powrót