Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016
Mural patriotyczny, graffiti o powstaniu Warszawskim

Mural Polska walcząca, graffiti patriotyczne

Mural patriotyczny

            Mural o tematyce patriotycznej powstał w mieszkaniu prywatnym na Pomorzu Polski. Jego powierzchnia to 11 m2, a realizacja zajęła 1 dzień. Stylistyka muralu jest mocno historyczna, aczkolwiek można powiedzieć, ze jest to nowoczesny mural. Technika jego wykonania to malowanie za pomocą aerografu oraz farb akrylowych dedykowanych do tego typu precyzyjnych urządzeń.

Czy Wam też przychodzą na myśl piosenki żołnierskie gdy oglądacie ten mural? Patriotyczne malowidło nie tylko dla żołnierzy! Zapraszam do oglądania i podzielenia się opinią na temat grafiki patriotycznej.

Mural Patriotyczny:

 

Graffiti o tematyce Powstania Warszawskiego

Grafika Patriotyczna – tematem są dwie największe profesjonalne organizacje wojskowe działające w konspiracji. Były to organizacje całkowicie niezależne od obcych politycznych i ideologicznych wpływów, samowystarczalne materialnie, więc nikt nie mógł dyktować im warunków działania, a ich głównym zadaniem była obrona Polski. Informację tą podaję oczywiście w ogromnym uproszczeniu. Mural patriotyczny tematem tego  malowidła jest pełna odwagi postawa walczących dla dobra ojczyzny bohaterów. Na pierwszym planie po lewej stronie znajduje się napis, skrót od Narodowych Sił Zbrojnych, zaś po prawej skrót od Armii Krajowej. Na środku mamy symbol Polski walczącej jest on w kształcie kotwicy, której człon w kształcie litery P symbolizuje Polskę, a ramiona literę W – walkę lub „kotwicę” – symbol nadziei na odzyskanie niepodległości Polski okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Za symbolem Polski walczącej znajduje się duży złoty, dumny orzeł w koronie.

Kolejno mamy 4 żołnierzy na polu walki, pośród zasiek. Za nimi znajdują się 4 flagi Polski, zaś tłem jest panorama miasta. Dominująca kolorystyka muralu to czerń i biel, lecz pojawia się tu czerwony akcent polskich flag, a także złoty, żółtawy, paskowy kolor w postaci dużego orła na środku kompozycji. Żołnierze są namalowani za pomocą całościowego pokrycia ich konturów czarną plamą farby, bez wyodrębnienia rysów twarzy, czy innych elementów. Natomiast gruzowisko, zasieki, czy pejzaż miasta w tle posiada wiele szczegółów, wyodrębnionych białym kolorem. Godło z orłem na środku natomiast posiada bardzo ładny modelunek światłocienia, szczególnie widzimy to na skrzydłach, korpusie, a także na postumencie, na którym orzeł stoi. Cała grafika patriotyczna posiada delikatny gradientowo malowany kontur, który tworzy delikatną mgiełkę, dymek, który stopniowo przenika w kolor bazowy ściany. W kompozycji została użyta dość wąska gama kolorów, oraz mamy widoczne kontrasty. Chodziło głównie o symbolikę i pomysł ten został w 100% zrealizowany.

Mural Polska walcząca

Nastrój całego przedstawienia jest poważny, poruszający, historyczny. Kompozycja jest otwarta, raczej statyczna, ponieważ większość przedstawionych elementów jest bez ruchu, dominują głównie kierunki poziome i pionowe. Kompozycja jest symetryczna, wyczuwamy tu dużą równowagę obu stron. Sposób malowania w niektórych miejscach jest uproszczony, zaś w innych mamy wiele szczegółów, dzięki temu całość jest harmonijna, zrównoważona, dobrze przemyślana. Napisy są potraktowane gradientowo, gdzie widzimy rozmyte białe zaakcentowanie poszczególnych liter, dodatkowo wszystkie mają biały kontur, który bardzo ładnie je podkreśla i wybija do przodu. Mural patriotyczny jest to bardzo dobry pomysł na mural dla osób, które cenią swoją tożsamość narodową, są patriotami, a także dla wszystkich żołnierzy. Myślę, że również podobnego typu prace sprawdzą się w salach do nauki historii.

 

Blog: Artystyczne malowanie ścian 3D

Powrót