Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016
Mural Włocławek, czarno biały mural związany z pocztówką młyńska 15

Mural na elewacji kamienicy w e Włocławku

Mural Włocławek

Dziś chciałbym podzielić się z Wami moim najnowszym projektem muralu, który przenosi nas w czasie do roku 1914. Inwestor zainspirowany zabytkowymi pocztówkami,  postanowił odtworzyć jedną z nich  na elewacji zewnętrznej budynku kamienicy we Włocławku. Smaczku dodaje to, że ta pocztówka została wysłana z tej kamienicy do Stanów w 1914r. Właśnie ta pocztówka stałą się tematem tego muralu oraz inne wydarzenia i nazwy z tamtego okresu.

 

Galeria zdjęć z malowania – Włocławek ul. Piekarska mural stara zabytkowa pocztówka.

Mural, historia pewnej kamienicy

Cały proces rozpoczął się od poszukiwania odpowiedniego tematu na mural, wybrano pocztówkę z epoki, która oddawała klimat tamtych czasów. a została znaleziona na strychu w tej kamienicy.  Inwestor natrafił na prawdziwą perełkę – pocztówkę z 1914 roku, ukazującą grafikę Włocławek nocą która przedstawiała weekend i zabawę mieszkańców z Włocławka w roku 1914

Mural  we Włocławku, moje odczucie podczas malowania

Przenosząc tę pocztówkę na ścianę elewacyjną, zacząłem malować z ogromną precyzją i dbałością o najmniejsze detale które były zamieszczone na tej pocztówce. Starałem się oddać wszystkie detale architektury i charakterystyczne elementy ubioru ludzi tamtej epoki.  W muralu zastosowałem  Czarno-białą kolorystykę, która dodaje temu muralowi wyjątkowego uroku, nawiązuje do archiwalnej fotografii.

Malowanie tego muralu to dla mnie nie tylko artystyczna podróż w czasie, ale również okazja do odkrywania historii miasta Włocławek. Z każdym pociągnięciem pędzla, przywoływałem na nowo ducha tamtych czasów, oddając hołd minionym dziejom. Malując ten mural zapoznałem się z historią  miasta Włocławek, mimo że nie jestem mieszkańcem tego miasta to to z przyjemnością odkrywałem historię miasta.

Mural historyczna pocztówka:

Ten mural  ma szczególne znaczenie, ponieważ przypomina mieszkańcom Włocławka bogatą historię, która kształtuje lokalna tożsamość. Przez to dzieło sztuki chcę również przekazać przesłanie o konieczności ochrony zabytkowych budowli i dbałości o regionalne dziedzictwo kulturowe.

Zapraszam Was wszystkich do odwiedzenia tej kamienicy na Młyńskiej we Włocławku a dokładnie jej elewacji i podziwiania czarno-białego muralu przedstawiającego miasto nocą sprzed ponad stu lat. Niech to będzie inspiracja dla  wszystkich, aby doceniać i pielęgnować lokalna historię.

Dziękuję, że mogłem podzielić się z Wami tym niezwykłym projektem ze społecznością miasta Włocławek.

Do zobaczenia!

 

Mural Włocławek, czarno biały mural, malowanie motywu z pocztówki

Malowanie muralu, Włocławek, grafika przedstawiająca pocztówkę z 1914r. ul Piekarska

Mural Włocławek, stara pocztówka z 1914r. namalowana na elewacji kamienicy ul.  Młyńska Włocławek.

 

Inne due realizacje na elewacjach budynków:

Mural ekologiczny

Artykóły:

Włocławek Nasze Miasto

Tu włocławek

 

Komentarze są wyłączone.

Powrót