Mural ekologiczny
Przedstawiam nowy mural ekologiczny promujący ekologię i ochronę środowiska. Niedawno miałem przyjemność realizacji bardzo ciekawego projektu, malowania muralu na elewacji zewnętrznej dla firmy „Dobis” zajmującej się produkcją ekologicznych i biodegradowalnych opakowań i toreb. Mural jest wizytówką firmy.
Mural ekologiczny jest pełen symboliki i jest bardzo wymowny, stoi za nim cała filozofia firmy. Malowidło ścienne ukazuje nam planetę ziemię zanurzoną do połowy w oceanie. Ale nie jest to zwykły ocean, jest to ocean pełny śmieci, jednorazowych torebek, opakowań i innych plastikowych odpadów.
Mural pokazuje jak planeta tonie w śmieciach. Na powierzchni planety znajdują się papierowe biodegradowalne opakowania i torby. Jest to symbol świadomego wyboru konsumentów na rzecz lepszej przyszłości naszej planety. Zmiany globalne to nasza wspólna odpowiedzialność konsumencka jaki i producencka, a śmieci to problem z którym nasza cywilizacja w najbliższych stuleciach będzie musiała się zmierzyć.
Jak powstawał mural ekologiczny krok po kroku galeria zdjęć:
Surrealistyczny mural. Błękitna planeta tonie w śmieciach!
Mural jest w pewien sposób ostrzeżeniem dla nas wszystkich. Pokazuje olbrzymi problem, którym są śmieci w oceanach. Kazdy z nas przez całe swoje życie wytwarza tony śmieci. Niestety nie wszędzie odpady są poddawane recyklingowi. Są takie kraje gdzie większość odpadów trafia do rzek, a następnie do mórz i oceanów tworząc gigantyczne wyspy śmieci. Tworzywa sztuczne rozkładają się tysiące lat i dłużej, będąc zmorą naszej cywilizacji.
Badania z kwietnia 2012r. opublikowane w „Science Advances” niemieckich i holenderskich naukowców, wskazują na to, że 80 % plastikowych śmieci w oceanach pochodzi z rzek zlokalizowanych przy miastach.
Plastikowe śmieci potrzebują przeszło 450 lat na rozłożenie się, a niektóre nawet dłużej. Problemem jest również to, że rozłożone świeci przyjmują formę mikroplastiku, który znajduje się prawie wszędzie. Mikroplastik to zmora na następne tysiąclecia, znajduje się w oceanach, glebie, pada z deszczem, a nawet wykryto go w roślinach uprawnych. Wszystkie żywe organizmy mają w sobie zawartość mikroplastiku.
Sztuka i edukacja ekologiczna
Mural pokazuje nam problem, z jakim musimy sie zmierzyć. my wszyscy mieszkańcy naszej planety, ponieważ ziemia to nasz dom.
Malowidło ścienne wykonane na frontowej ścianie hali, oprócz tego, że jest wizytówką firmy, pełni również ważną funkcję estetyczną, edukacyjną i reklamową.
Sztuka zawsze będzie miała silny przekaz, potrafi bardzo mocno oddziaływać na odbiorcę, czasem jeden obraz ma większą moc niż tysiące słów. Ten projekt miał na celu nawiązać do działalności firmy, która zajmuje się biodegradowalnymi opakowaniami i jest ukierunkowana na ekologię. Mural pokazuje jaką filozofię i kierunek rozwoju wybrała firma Dobis. Określa działania na przyszłość związane z ekologią i ochroną naszej planety poprzez uświadomienie konsumpcyjne na temat produktów, które są biodegradowalne i nie zaśmiecają planety.
Mural ekologiczny i świadomość konsumencka
Mural pokazuje nam, że świadomie wybierając produkty, możemy przyczynić się do ochrony środowiska. Każdy z nas ma wpływ na to co kupuje i co i gdzie wyrzuca. Ograniczając konsumpcję plastikowych opakowań przyczyniamy się do polepszenia jakości naszego życia i stanu naszej planety.
Zmieniajmy naszą przyszłość – działajmy teraz! Nie dopuśćmy do tego, by nasze środowisko wyglądało jak ocean plastikowych śmieci w malowidle. Niech ten mural będzie ostrzeżeniem i przestrogą na przyszłość. Dbajmy o nasze środowisko, świadomie wybierajmy, to nasza wspólna odpowiedzialność.
Surrealistyczny mural , Planeta Ziemia tonie w stercie plastikowych śmieci. Alarmujący mural o stanie naszej planety. Projekt autorski Ariel Kula.
Podobne realizacje związane z ekologią:
Podczas malowania: