Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016
Wystrój sali polonistycznej, mural w sali polonistycznej

Mural w sali polonistycznej

Mural powstał w Szkole, w sali języka polskiego. Wykonanie zajęło 2 dni, a powierzchnia to w przybliżeniu 15 m2. Jest to mural artystyczny, a jego technika to w początkowej fazie zrobienie szkicu, a następnie pokrycie farbami za pomocą aerografu. W końcowej fazie mural został pokryty powłoką ochronną.

Tematem przewodnim jest podkreślenie wartości jaką jest czytanie książek, co idealnie pasuje na mural w sali języka polskiego. Hasło jakie zostało umieszczone na ścianie to słowa, które wypowiedziała nasza noblistka Wisława Szymborska. Cytat nie został wybrany przypadkiem, jest on swoistą zachętą by jednak książki otworzyć, gdyż niektórzy uczniowie mają z tym troszkę kłopotu.

Mural w sali polonistycznej:

 

Ciekawy wystój sali polonistycznej

Kompozycja wpisuje się mniej więcej w przekątną ściany i jest równomiernie rozłożona po obu jej stronach, co daje poczucie ładu, harmonii. Na pierwszym planie znajduje się stos książek z filiżanką herbaty na samej górze, następnie mamy piękny turkusowy fotel, na którym leży otwarta książka. Tło stanowi kilka pokaźnych stosów książek oraz kolor ściany sali lekcyjnej. Po lewej stronie malowidła znajduje się bardzo starannie wykonany napis. Czcionka, która została wybrana jest wręcz śliczna, jej krój łącznie z cudzysłowem, przecinkiem, myślnikiem jest bardzo schludny. Czarne litery posiadają delikatny światłocień, co jeszcze bardziej wydobywa ich piękno. Przede wszystkim zaś cytat jest czytelny i z duszą, zdecydowanie litery malowane mają przewagę nad tymi naklejanymi.

Aranżacja sali polonistycznej

Głównym elementem jest turkusowy fotel, znajduje się on na podłodze z pięknie oddanymi cieniami rzucanymi od fotela i książek. Fotel sprawia wrażenie mięsistego, wygodnego, wygląda tak, że chce się w nim usiąść. Faktura, a także detale fotela zostały idealnie oddane. Fotel został namalowany większy niż w rzeczywistości aby nie zginął na ścianie. Wszystko zostało namalowane z dużym wyczuciem estetyki, świetnie skomponowane. Książki i podłoga są malowane w ciepłej sepii, daje to przytulny efekt, zaś turkusowa plama fotela jest dominantą oraz „kropką nad i” w całym muralu.

Światło jest rozproszone, modelunek światłocieniowy jest miękki, kontrasty są łagodne, przyjemne dla oka. Zdecydowanie wybija się sam cytat, malowany dobrze dobraną czcionka oraz fotel w nasyconym kolorze. Wszystkie formy są łagodne, maja kanciaste, bezpieczne kształty, co stwarza wrażenie bezpieczeństwa, spokoju. Pomimo iż książek jest dużo nie odczuwa się przeładowania, a jedynie dostrzega ich wartość. Patrząc na nie można wpaść w zadumę nad tym ile przygód i historii kryją.

Inspiracja w urządzaniu sali polonistycznej

Mural z cytatem to bardzo nowoczesne i modne rozwiązanie. Odpowiednio dobrany idealnie podkreśli charakter pomieszczenia. Być może ulubiony przepis na ścianie w kuchni, czy cytat z miłosnej piosenki w sypialni odczaruje nudne wnętrze? Zachęcam do umieszczania wszelkiego typu cytatów, szczególnie tych pozytywnych, gdyż mają większą moc niż nam się zdaje.

Więcej zdjęć na blogu „Malowanie murali”

Mural powstał w szkole 355 w Warszawie przy ulicy ceramicznej 11. Szkoła 355

Dodaj komentarz

Powrót