Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016
Abstrakcja biomechaniczna, obraz namalowany w ultrafiolecie

Biomechanika, steampunk. abstrakcyjny obraz do nowoczesnego wnętrza

Surrealizm w domu

Surrealistyczna kompozycja zajęła jedną sporą ścianę w modernistycznym domu. Jego domownicy zdecydowali się na wysoce niebanalną kompozycję, której głównymi elementami są opisane powyżej twarze o intrygującym, steampunkowym charakterze, a więc nawiązującym do wiktoriańskiej epoki pary. Znajdują się na pierwszym planie, natomiast tło wypełnia specyficzna, niezbadana wielowarstwowa struktura przypominająca komórki układu nerwowego, podkreślająca biomechaniczny rys. Daje to wrażenie większej przestrzeni, głębi, optycznie mural nie jest płaski. Malowidło jest monochromatyczne, utrzymane w odcieniach szarości, dużą rolę grają tutaj położone cienie, jak również bliki na ustach czy oczach. Linie twarzy są płynne i miękkie, co nasuwa na myśl secesję, jednakże ostre techniczne elementy doskonale kontrastują z nimi. Obraz stanowi specyficzną mieszankę statyczności i dynamiki – chociaż nie ma tutaj właściwie ruchu, udało uzyskać się wrażenie energiczności i dynamizmu. Tak właśnie postrzegamy mural przy dziennym, zwykłym świetle, możemy go jednak podziwiać również po zgaszeniu światła. Mural został bowiem pokryty luminoforem, substancją, która emituje fale świetlne. Dzięki temu, po uprzednim naświetleniu malowidła światłem UV, możemy podziwiać całkiem inny obraz i to w zależności od tego, ile zwykłego światła skierujemy na mural. Jak widać to na prezentowanych zdjęciach, jeśli całkowicie zgasimy światło, będziemy rozkoszować się widokiem muralu w zróżnicowanej niebieskiej kolorystyce, jeśli natomiast delikatnie oświetlimy pomieszczenie, zauważymy delikatną fioletowo-niebieską tonację. Kolorystyka jest płynna i można się nią bawić według gustu.

Biomechanika, mural surrealistyczny

Obraz surrealstyczny wykonany w na ścianie farbami UV, utrafioletowymi. Mural zdobi ścianę nowoczesnego wnętrza w domu jednorodzinnym. Jest to biomechanika steampunkowa. Steampunk jest to podgatunek w sztuce s. fiction tak jak diselpunk, cyberpunk.

Steampunkowi kochankowie, mural UV

Dwie twarze, kobiety i mężczyzny, choć spokojne i dość poważne, wyrażają bardzo wiele uczuć. Wystarczy spojrzeć na oczy, które jak powiada się, są zwierciadłami duszy. Kobieta patrzy lekko w górę, czyżby zastanawiała się nad czymś? Mężczyzna za to wpatrzony jest w swoją towarzyszkę. Co pojawia się w tych oczach, jakie uczucia wyrażają one? Na to pytanie najlepiej niech każdy odpowie sam dla siebie, każda osoba postrzega bowiem emocje i mimikę trochę inaczej, ale jedno jest pewne – miłość nawet w steampunkowym świecie jest niezwykle ważna. Może jednak są to tylko maski, pozbawione serca i rozsądku? Z ich przeciwnej strony dostrzec można całe multum przewodów, trybików, najróżniejszych mechanicznych połączeń i maszyn prostych. Może więc to tylko udana iluzja życia? Może bliki na oczach i rozchylone usta tworzą tylko zwodnicze wrażenie żywotności i zmysłowości? Interpretacje abstrakcyjnych obrazów nie są jak widać łatwe, ale to właśnie decyduje o ich atrakcyjności – nie ma tu tylko jednego optymalnego rozwiązania.

Biomechanika steampunkowa, mural UV

Steampunk jest to nurt stylistyczny w kulturze, literaturze, film, moda, odmianaFantastyki naukowej, boczna gałąź cyberpunku.

Dodaj komentarz

Powrót