Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016
Mural w sali muzycznej, malowanie sali muzycznej

Mural w klasie muzycznej

Mural o muzycznej tematyce powstał w szkole w sali lekcyjnej. Sala muzyczna została ozdobiona malowidłem jednego dnia, a powierzchnia pracy to 27m2. Całość najpierw została naszkicowana, a następnie pokryta kolorami przy użyciu aerografu. Dzieło zostało zabezpieczone powłoką ochronną.

Temat muralu to przedstawienie bogactwa jednej z dziedzin sztuki, jaką jest muzyka. Mamy tu zaprezentowane różne dziedziny muzyki od muzyki plemiennej, poprzez nowoczesną, aż do muzyki klasycznej. Tak samo jeśli chodzi o instrumenty muzyczne na ścianie zostało uwiecznione wiele ich rodzajów, od prymitywnych bębnów, aż po instrumenty jazzowe, jak np. saksofon.

Muzyczny mural w klasie muzycznej

Mural o muzycznej tematyce

Kompozycja jest otwarta, wpasowana do koloru ściany. Przez mural przebiega jasno brązowa zaoblona linia, do której wkomponowana została reszta muralu. Na środku muralu, powyżej klawiatury znajduje się biała, o czarnym konturze twarz artystki, o pięknie zakręconych włosach, nawiązujących do pięciolinii oraz klawiszy. Ma ona zamknięte oko i otwarte usta, co oddaje jej wczucie się w śpiew. Po obu stronach śpiewaczki zostały namalowane formacje muzyczne, dwie z prawej i dwie z lewej strony. Po prawej stronie mamy grupy muzyków z orientalnego oraz afrykańskiego nurtu. Natomiast po lewej muzykę klasyczna i jazz. Przedstawione grupy muzyków to można rzec piktogramy,  gdyż mamy tu zaznaczone same sylwety muzyków i instrumentów wypełnione czarnym kolorem.

Muzyczny mural w szkole

Pomiędzy postaciami na muralu rozmieszczone są różne typu instrumentów. Mamy tu bębny, cymbałki, perkusję, trąbkę i wiele innych instrumentów, namalowanych zgodnie z ich rzeczywistym wyglądem. Dodatkowym elementem, który również nawiązuje do tematu muzyki są różnej wielkości nutki rozmieszczone na całym muralu. Mural posiada wąską gammę dopasowanych do siebie kolorów. Mamy tu odcienie koloru żółtego, jak np. ten użyty do pokrycia teatralnych masek wesołej i smutnej, są tez odcienie pomarańczowego, brązy, szarości, biel i czerń. Tłem dla całej pracy są żółto pomarańczowe miękko malowane maziaje, które uwydatniają przedstawione na muralu elementy. Wszystkie kolory znakomicie ze sobą współgrają i wpisują się również w kolor ściany.

Optymistyczny mural w klasie muzycznej

Jest to kompozycja, co doskonale widać wielofigurowa, dynamiczna, radosna. Kontrasty są wyraźne, jak np. biały i czarny, czarny z żółtym. Kolor żółty i jego odcienie ocieplają mural. Żółty wprowadza nastrój optymizmu, radości. Większość przedstawionych elementów ma delikatny modelunek światłocieniowy. Cały mural emanuje optymizmem, skłania do dobrej zabawy z muzyką. W takiej sali uczniowie na pewno nie będą się nudzić, a zechcą poznać historię muzyki, instrumentów, innych kultur. Taka aranżacja to także doskonały pomysł na dekoracje ściany w klubie jazzowym, czy innym miejscu związanym z muzyką.

 

 

Więcej prac na blogu: Malowanie murali

Dodaj komentarz

Powrót