Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016
Mural Tadeusz Kościuszko, malowanie szkoły w Zieleniu

Mural w szkole promujący edukację

Mural edukacyjny w szkole, który zdobi ścianę szkolnego budynku znajduje się w  Zieleńcu (Szkoła podstawowa w Zieleniu).  Cała jego powierzchnia ma ponad 20 m2 , a jego namalowanie zajęło 2 dni. Jest to wizytówka szkoły, której patronem jest Tadeusz Kościuszko. Malowidło zostało wykonane za pomocą najlepszej jakości farb do malowania elewacji oraz dodatkowo zabezpieczone powierzchnią antygraffiti.

 

Tadeusz Kościuszko – malowanie patrona szkoły na ścianie.

Temat pracy to wypromowanie szkoły, tak aby jej wizerunek dobrze zapadł w pamięć uczniów i nie tylko. Oczywiście jest to przedstawienie patrona szkoły – wcześniej wspomnianego Tadeusza Kościuszki, który został namalowany po lewej stronie,  natomiast po prawej mamy grafikę promującą naukę, edukację, oraz szeroko pojęte poznawanie świata.

Tadeusza Kościuszki odwzorowany na podstawie zdjęcia.

TAdeusz kościuszko zajmuje ono lewą, „lżejszą” stronę muralu. Poczucie lekkości mamy ze względu na portret naszego bohatera wykonany w szkicowym stylu z niewielką ilością przygaszonych barw. Dominuje głównie kontur, który podkreśla wszystkie elementy postaci, natomiast nie ma tu zawiłej formy. Portret ma lekkość, jest rysunkowy. Znajdują się tu również harmonijnie wkomponowane napisy, np. „niepodległa”, tyczące się działań Tadeusza Kościuszki i jego zasług dla Polski.

Radość dla uczniów, mural edukacyjny w szkole

Po prawej stronie od pionowej osi, którą wyznaczają okna znajduje się przedstawienie atrybutów związanych z nauką. Centralnie umieszczony jest globus wraz z siatką, na której znajdują się poszczególne kontynenty. Jest on namalowany konturowo w zielonym kolorze, a kontynenty są wypełnione zieloną plamą. Wokół globusa namalowane są wielokolorowe skojarzenia z nauką, szkołą, pasjami. Mamy na przykład pięknego motyla, planetę, samolot, kameleona, rakietę, żaglowiec, chemiczne odczynniki, helisę DNA, a także górę ksiąg i pełnych radości i zapału uczniów.

Podróż w świat nauki – mural edukacyjny w szkole

Wszystkie elementy mają na celu ukazać nam fakt, że nauka to fantastyczna podróż, która jest w stanie przybliżyć nas do naszych celów, bez względu na to jak odważne są. Każdy z uczniów szkoły mającej takiego patrona na pewno ma wielkie pole do popisu i może się zainspirować jego niezłomnym charakterem i odwagą.

Malowidło jest wielokolorowe, pomimo, że występują tu praktycznie wszystkie kolory nie jest ono ani trochę pstrokate. Tłem dla muralu jest gradientowo malowane tło z użyciem barwy brązowej, odcieni pomarańczy, przechodzącego w żółć. Mural ma w przewadze charakter dynamiczny, ze względu na postać chłopca przedstawionego w ruchu, a także samolot, czy wyłaniający się wprost z książki żaglowiec. Modelunek światła i cienia podkreśla opasłe tomy książek, a także pozostałe przedstawione elementy muralu. Kompozycja jest wyważona i otwarta.

Mural wywołuje pozytywne skojarzenia, jego estetyka jest miła dla oka. Występuje u sporo ciekawych ozdobników, jak chociażby kwiaty. Mural jest bardzo dobrym tłem pod zrobieniem zdjęć np. na Instagrama, co jest obecnie bardzo modne wśród młodzieży. Dodatkowo mural upamiętnia ważną postać historyczną co skłania do zadumy i przemyśleń na temat naszej historii i dziedzictwa. Jest to doskonały przykład na to jak zrobić dobrą wizytówkę szkoły.

 

Mural Tadeusz Kościuszko, malowanie szkoły w Zieleniu

Malowanie patrona szkoły na elewacji zewnętrznej budynku

 

Komentarze są wyłączone.

Powrót