Mural w jednostce wojskowej

Mural patriotyczny w czarno bieli, malowanie sali tradycji w jednostce wojskowej

11 Pułk Artylerii.  Mural w Sali Tradycji

Mural powstał w sali tradycji jednostki wojskowej w Giżycku. Ma powierzchnię 18m2 i powstał w 4 dni. Jest to mural patriotyczny, nawiązujący do historii Polski oraz bezpośrednio do Wojska Polskiego. Został namalowany techniką klasyczną oraz przy użyciu aerografu. Całość została zabezpieczona przed zniszczeniem, za pomocą specjalnej powłoki malarskiej. Zabieg ten pozwoli cieszyć się pięknym malowidłem bez względu na kurz, czy inne zabrudzenia.

Temat muralu to podkreślenie znaczenia jednostki wojskowej w Giżycku. Najważniejsze elementy malowidła to czołg, namalowany w centralnej jego części oraz dwa sztandary namalowane powyżej. Głębię muralu stanowi lekko rozmyty, delikatnie namalowany las. Sceneria jest zimowa, gdyż na drzewach nie ma liści, a czołg sunie po hałdach śniegu. Kompozycja jest otwarta, statyczna.

 

Mural w jednostce wojskowej

Mural poza sztandarami jest monochromatyczny. Przeważają szarości, które są tłem dla realistycznie namalowanych z pomocą farby czerwonej, białej i odrobiny żółtej sztandarów. Tło jest przygaszone, jedynie w centralnie umieszczonym czołgu występują silniejsze kontrasty. Modelunek światłocieniowy jest miękki. Wszystkie elementy czołgu oraz sztandarów zostały odwzorowane precyzyjnie zgodnie z oryginałami. Tło jest malowane gradientowo. Ciemniej mamy zaznaczoną linię podłoża na pierwszym planie, najjaśniej zaś górny fragment nieba, tuż przy suficie. Całość malunku sprawia wrażenie lekkości, co jest przeciwwagą dla mocniej wyodrębniającego się czołgu i sztandarów. Wszystkie elementy muralu zostały namalowane bardzo rzetelnie, jednak to czołg najpiękniej został podkreślony. Dokładnie widać wszelkie jego wypukłości, kształty, ciemniejsze i jaśniejsze miejsca. Jest to doskonała gra świateł i cieni, które podkreślają budowę czołgu, od gąsienic po działo.

Malowanie sali tradycji

Nastrój muralu wprawia w dumę, zamyślenie nad minionymi losami giżyckiej jednostki i kartami historii, w której zapisało się wielu bohaterskich żołnierzy. Na sztandarach mamy symbole takie jak orzeł, wieńce laurowe, krzyż. Sztandar jest symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Mural idealnie wpisuje się w salę tradycji w jednostce wojskowej w Giżycku oraz jest jej ważnym elementem. Uważam, że bez tego muralu sala tradycji byłaby nie byłaby kompletna.

Mural o tematyce historycznej

Kolory użyte w muralu zostały wybrane rozważnie, tak aby praca nie konkurowała z obiektami, które znajdują się w sali, a jedynie była ich estetycznym uzupełnieniem. Murale o tematyce historycznej, patriotycznej doskonale się sprawdzą również w muzeach, szkołach, instytucjach państwowych. Tak realistycznie malowany czołg, jak i inne machiny wojenne również są świetnym pomysłem do namalowania w pomieszczeniach, gdzie można zagrać w paintball`a klasycznego, bądź laserowego. Mural zawsze jest dobrym pomysłem, by pobudzić wyobraźnię, czy spotęgować pewne wrażenia.

Linki:

11 Mazurski Pułk Artylerii

https://www.facebook.com/11Pulk

 

Mural w Sali tradycji, 11 mazurski Pułk Artylerii

Mural w jednostce wojskowej

Powrót