Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016

Mural historyczny w szkole

W Szkole Podstawowej w Parchaniu koło Inowrocławia wykonaliśmy mural historyczny upamiętniający patrona placówki generała Władysława Sikorskiego oraz Obrońców Niepodległości.

Malowidło zostało wykonane by uczcić  140. Rocznicę urodzin generała Sikorskiego oraz 40. Rocznicę nadania jego imienia Szkole Podstawowej w Parchaniu. Uroczyste odsłonięcie muralu miało miejsce 8 września 2021 roku na dziedzińcu szkoły.

Murale historyczne cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością, każde miasto i gmina posiada w swojej lokalnej historii wydarzenie lub znaną postać, które warto umocnić w świadomości mieszkańców oraz zakomunikować odwiedzającym swoją dumę historyczną. Kluczowa jest zawsze decyzja co do wyboru odpowiednio usytuowanej ściany dla muralu, tak by można go było podziwiać z wielu perspektyw i dużej odległości.

 

 

Malowanie patrona szkoły

W tematykę murali historycznych świetnie wpisują się znane z historii i kultury postaci będące patronami szkół gen. Władysław Sikorski. Uwidocznienie wizerunku patrona szkoły na ścianie poprzez jego namalowanie w formie muralu jest świetnym sposobem na upiększenie szkoły oraz oddanie należnego hołdu patronowi. Mural z wizerunkiem patrona stanowi piękne tło dla wszelkich szkolnych wydarzeń czy fotografii pamiątkowych. Dzięki temu, patron szkoły jest zawsze obecny w świadomości społeczności szkolnej i otoczony należytym szacunkiem. Mural w szkole jest też wartością estetyczną, kształtującą wyczucie artystyczne i dobry gust już od najmłodszych lat.

Mural historyczny w szkole

Murale historyczne w szkołach to zwizualizowana lekcja historii, która na zawsze pozostaje w pamięci uczniów. Dlatego, każdy szczegół muralu historycznego musi zostać dokładnie przemyślany, aby poprzez odniesienia do malowidła na ścianie można było uczniów zaciekawić i opowiedzieć jak  najwięcej ciekawych historii. W muralach historycznych bardzo dobrze sprawdzają się takie elementy jak: mapy historyczne, symbole historyczne, daty, scenki rodzajowe, wizerunki ważnych postaci, które odpowiednio skomponowane (najczęściej w formie kolażu) dają naprawdę szerokie spojrzenie na dane wydarzenia historyczne, a dla uczniom gwarantują wyniesienie ze szkoły wiedzy o umiejscowieniu lokalnej historii w wielkiej historii kraju i świata.

 

Mural historyczny na ścianie szkolnej w Parchaniu

 

DSC08137DSC08546
DSC08591DSC08986

Komentarze są wyłączone.

Powrót