Mapa w ultrafiolecie

Logo na elewacji, malowanie mapy na elewacji w ultrafiolecie

Malowanie mapy na elewacji budynki

Malowanie mapy na elwacji farbami UV

Mieszkańcy Przechlewa mogą poszczycić się nie lada mapą na budynku Urzędu Gminy. Może w świetle dnia nie widać żadnych wielkich efektów, ale nocą ujrzeć można fantastyczny widok.

Mapa gminy w ultrafiolecie

Mapa została namalowana pastelowymi kolorami na elewacji budynku. Na jasnoniebieskim tle naniesione zostały tereny gminy, namalowane w barwach używanych na mapach fizycznych: zieleniach, błękitach, żółcieniach i odcieniach pomarańczowego. Zaznaczono także ważne drogi. W lewym dolnym rogu nakreślono legendę, natomiast w górnym umieszczono herb: żółte słońce i żółtą rybę na nasyconej niebieskiej tarczy. W prawym górnym roku umieszczono natomiast niebieski napis „Gmina Przechlewo”. Mapa jest przejrzysta, czytelna i szczegółowa. Malowidło zostało namalowane techniką natryskową, przy użyciu aerografu, który pozwala uzyskać miękkie i płynne przejścia między kolorami. Co ważne szczególnie w przypadku murali na zewnątrz budynków, został on zabezpieczony specjalnym lakierem ochronnym, mapa jest więc odporna na zmienne warunki atmosferyczne, a barwy na wyblaknięcie. Swój prawdziwy charakter graffiti pokazuje jednak dopiero po zapadnięciu zmroku.

Świetlisty obraz, farby UV

Do stworzenia malowidła została bowiem także użyta specjalna farba fluorescencyjna, która po oświetleniu lampami UV emituje tzw. zimne światło. Mamy tutaj do czynienia z luminescencją. I tak pokryte farbą z luminoforem elementy muralu, a więc: napis, detale herbu, najważniejsze drogi, granice oraz zbiorniki wodne, świecą na niebiesko po oświetleniu ich lampą UV. Nawet nocą mapa nie straci na swej czytelności, za to z pewnością dzięki opisanej technice zyskała na atrakcyjności i może być chlubą całej gminy – spełnia bowiem nie tylko funkcję informacyjną, ale również estetyczną, a nie o każdej mapie można to powiedzieć.

Malowanie mapy na elewacji

Obraz widzialny w świetle UV, Mapa wykonana na elewacji zewnętrznej budynku. Grafika namalowana farbami UV. Obraz podświetlony świetlówkami UV świecacy w ciemności.

Więcej zdjęć z malowania farbami UV na stronie: Malarstwo UV

Są tam zdjęcia z różnych realizacji malowanych techniką UV

Powrót