Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016
Fresk, artystyczne malowanie ścian, aranżacja ścian w dworze fijewo

Obraz we wnęce, mural UV

Malowanie obrazu na ścianie

Obraz został namalowany w starym dworku „Fijewo”, malowidło znajduje się we wnęce piwnicznej jest tłem pod mini scenkę muzyczną.

Thorin, krasnoludzki władca z tolkienowskiego „Hobbita”, mądrze stwierdził, że „świat byłby weselszy gdyby więcej jego mieszkańców ceniło dobre jadło, zabawę i śpiew wyżej niż górę złota”. Ale na prezentowanym malowidle ściennym mamy do czynienia właśnie z takim zacnym towarzystwem, które wie, co w życiu jest istotne 🙂

Fresk w błękitnej poświacie UV

Malowidło zostało namalowane metodą natryskową, która ma wiele zalet: aerograf umożliwia równomierne nałożenie farby, bez jakichkolwiek zacieków, co przekłada się na idealne wykończenie. Metoda ta pozwala również na uzyskanie gładkich przejść między poszczególnymi barwami. Mural utrzymany został w nasyconej i żywej kolorystyce, dominujące brązy przełamane zostały błękitami i żółcieniami, które doskonale kontrastują z wiodącą barwą. Mural jest trójwymiarowy, zastosowana bowiem perspektywa tworzy optyczne wrażenie głębi, co daje ciekawy efekt w przypadku wnęki.  Ukazana scena jest umiarkowanie dynamiczna. To wszystko zaobserwujemy przy zwykłym oświetleniu malowidła, jednak jeśli skierujemy na mural światło z lamp UV, zobaczymy jeszcze bardziej atrakcyjny obraz – malowidło zostało dodatkowo pokryte specjalną farbą z luminoforem, który dzięki promieniom UV emituje tzw. zimne światło. Biesiada przeciągnęła się więc, jak widać,  do późnych godzin nocnych i całe towarzystwo skąpane jest w niebieskawym świetle.

Scenka została doskonale tematycznie wkomponowana, ponieważ wnęka przeznaczona jest na miejsce dla muzyków, a dzięki fluorescencyjnej farbie na pewno zostanie dostrzeżona przez każdą tańczącą parę. Mural stanowi niebanalną dekorację w starym dworku , dzięki graffiti przeszłość została odświeżona, nabrała nowoczesnego polotu, nie tracąc jednocześnie na swym prawdziwym, tradycyjnym charakterze.

 

Kufel w górę – Mural!

W starym dworku, w jednej z wnęk piwnicznych, namalowany został mural stylizowany na dawne freski. Utrzymany został w iście bachusowym duchu. Przedstawia on na pierwszym planie cztery biesiadujące osoby: jeden z mężczyzn, stojąc, z entuzjazmem podnosi ramiona i wznosi toast, zapewne okraszając go długą przemową, jego towarzysze natomiast albo już wychylają kielich, albo słuchają jeszcze swego kamrata. Po wykwintnym ubraniu i szablach przy boku możemy stwierdzić, że niewątpliwie są to osoby dobrze urodzone i wchodzące w skład stanu szlacheckiego. Tak więc, pijąc trójniaki i niezliczone wina, miło spędzają w gospodzie czas wolny od bijatyk i sejmikowania. W tle za nimi dostrzec możemy jeszcze innych gości, w tym jakąś zakochaną parę z czasów pana Zagłoby lub odrobinkę późniejszych.

 

Fresk ścienny w Dworze Fijewo

Obraz namalowany farbami UV we wnęce w starym Dworze Fijewo

Powrót