Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016

Otwarcie wystawy prac malarskich „Człowiek, maszyna, tożsamość”

Człowiek maszyna tożsamość

Obrazy w ultrafiolecie,

Wystawa prac malarskich pod tytułem Człowiek, maszyna, tożsamość" 05.02.2019r w Bibliotece miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Wystawę będzie można oglądać do 28 lutego. Jest to kontynuacja cyklu poświęcona na temat postępu technologicznego
3 krystalizacja sieci4 krystalizacja sieci

Krystalizacja sieci


18 Cześć pozanjmy się19 CZesć pozanjumy się

Cześć, poznajmy się


13 Symbioza14. Symbioza

Symbioza


Połączenie człowieka z maszyną
Wielkoformatowy obraz olejny o tematyce transchumanizmu, malowanie obrazów olejnychObraz na płutnie wielkoformatowy, malowanie obrazu farbami olejnymi, duzy obraz olejny o nowoczesnej tematyce

Algorytm genetyczny


Malowanie nowoczesnych obrazów olejnych, obraz na płótnieDuży obraz olejny na płótnie

Algorytm genetyczny 2


16 Sztuczna inteligencja17 Sztuczna inteligencja

Ai - sztuczna inteligencja


Malowanie obrazów olejnych o tematyce fururystycznej12 Gen sieciowy

Gen sieciowy


Jest to jeden z obrazów nowego cykli "Gen sieciowy". Temat eksploatowany przez najbliższe kilka lat 2019 - 2021 będzie to cykl prac o tematyce połączenia układu nerwowego z internetem.
Malowanie obrazów olejnych, tematyka gen sieciowy10 Gen sieciowy 2

Gen sieciowy 2


Nowy cykl prac Gen sieciowy opowiadający o połączeniu układu nerwowego z internetem poprzez interfejsy mózgowe, umożliwiające komunikowanie się bezpośrednio z urządzeniami.
20 aktualizacja21 Aktualizacja

Aktualizacja osobowości


Obraz na płótnie.
1 google=skyney2 google = skynet

Google = Skynet?


5 telewizja trwam6 telewizja trwam

Robocik oglądający TV Trwam


Obrazy malowane na płótnie o dużych rozmiarach, malarstwo olejne

Robocik trzymający DNA


Mural Tasmowe nośniki pamieci, ariel kula, Comic Con

Taśmowe nośniki pamięci


Praca ta jest to mural który został wykonany na Festiwalu Popkultury Comi Con na Ptak Warsaw Expo. Jest to duża praca nawiązująca do cyklu o robocikach, temat osadzony w świecie post apo bliżej nieokreślonym, Małe robociki - hosty tym razem analizują stare taśmowe nośniki pamięci w poszukiwaniu odpowiedzi. Więcej na: https://www.malarstwo-artystyczne.pl/portfolio/mural-na-festiwalu-fantastyki-comic-con/
Mural UB, biomechanika steampunkowa, obraz namalowany farbami UV dydykowany do nowoczesnego wnętrzasteampunk-boomechanika-abstrakcja-do-nowoczesnego-wnetrza

Mural w ultrafiolecie


Mural wykonany na ścianie w domu prywatnym, jest to biomechanika, cyber biomechanika przedstawiająca mężczyznę i kobietę patrzących na siebie z namietnoscia. Mural pokryty luminoforem świeci w ciemnosci op oświetleniu lampa UV. https://www.malarstwo-artystyczne.pl/portfolio/surrealizm/
Biomechanika, malowanie ścian w klubie farbami fluorescencyjnymi UV, ultrafioletowy wystrój klubu dyskoteki,Wystrój klubów i dyskotek, artystyczne malowanie ścian farbami UV, biomechanika

Biomechanikca - steampunk


Praca ta jest to mural wykonany na ścianie w dyskotece, Mural przedstawia robota. Obraz pokryty luminoforem, po oświetleniu lampa UV obraz świeci w ciemności. Więcej na: https://www.malarstwo-artystyczne.pl/portfolio/aranzacja-klubu/
Aranżacja ściany w klubie dyskotece, barze, Malowanie ngrafitti UV, wnetrze klubuObraz abstrakcyjny namalowany na ścianie farbami ultrafioletowymi świecącymi w ciemności, kobieta abstrakcja

Biomechanika, mural UV


Obraz namalowany na ścianie w klubie techno. Mural przedstawia biomechanikę, a dokładnie robota kobietę. Obraz pokryty luminoforem.
Biomechanika steampunkowa, mural UV, malowanie grafitti farbami UVMalowanie farbami UV, świecący mural, biomechanika steampunkowa

Robot z sercem


Mural wykonany na ścianie w barze. Praca przedstawia robota trzymającego serce. Obraz namalowany farbami UV, po oświetleniu świetlówka obraz świeci w ciemności. https://www.malarstwo-artystyczne.pl/portfolio/biomechanika-nowoczesny-obraz-uv/


Wystawa prac malarskich pod tytułem „Człowiek, maszyna, tożsamość" - 05.02.2019 r. Biblioteka Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Wystawę będzie można oglądać do 28 lutego.

Jest to kontynuacja cyklu prac malarskich poświęconego tematyce postępu technologicznego, który powoduje, że na naszych oczach znika świat, w którym się urodziliśmy i w którym przyszło nam żyć. Otaczający nas świat się zmienia, a wraz z nim zmieniamy się i my. Na przełomie ostatnich 35 lat obserwowałem narodziny telewizji czarno-białej i kolorowej, narodziny telefonii komórkowej, narodziny i rozwój Internetu, rozwój dostępu do informacji, portali społecznościowych, ery smartfonów, niebawem giętkich i cienkich ekranów, które można złożyć jak gazetę i wielu innych. Gwałtowny rozwojów nowych technologii i takich dziedzin nauki jak: informatyka, robotyka, bionika, sztuczna inteligencja, biotechnologia, nanotechnologia, genetyka, biofabrykacja, inżynieria materiałowa codziennie zmieniają nasze życie często bez naszej zgody i wiedzy. Trzydzieści lat temu nikt z nas nie był w stanie przewidzieć jak będzie wyglądał świat, a rozwoju globalnej sieci nikt nie przewidział nawet w filmach fantastycznych.

Cykl „Człowiek, maszyna, tożsamość” przedstawia obraz ludzkiego bytu w bliżej nieokreślonej przyszłości. Zadaje pytania o kierunek rozwoju technologicznego i jego konsekwencje Wraz z rozwojem technologii zmienia się człowiek, który ewoluuje od praczłowieka z przed 10 000 lat, człowieka teraźniejszego po proczłowieka – Homo Technicus. Próbuje mierzyć się z pytaniami:


- Do czego zmierza człowieczeństwo i jak będzie wyglądał przyszły człowiek?
- Jak będzie postrzegła świat?
- Jak będą wyglądały relacje międzyludzkie?

Takie zmiany na pewno odcisną piętno na całej ludzkości. Homo Technicus to człowiek przyszłości, który będzie całkowicie uzależniony od technologii także fizjologicznie ,nie tylko psychicznie. Telefony komórkowe, komputery i Internet to nic innego jak protezy zewnętrzne, które przedłużają możliwości ludzkie, poprzez połączenia nerwowe oraz interfejsy mózgowe, które umożliwią nam bezpośrednią komunikację między mózgiem, a wszystkimi urządzeniami zewnętrznymi podłączonymi do sieci, łączenie się z innymi ludźmi, bazami danych, uczeniem się poprzez strumieniowanie, korzystanie z wiedzy całej ludzkości w czasie rzeczywistym itp.

Czy tak to będzie wyglądała komunikacja między ludźmi za następne 35 lat?

Wystawa symbolizuje połączenie człowieka z maszyną, połączenie bezpośrednio z układem nerwowym maszyn, części mechanicznych jak i świadomości. Wystawa stanowi symbol niemocy ludzkiej w konwersacji z nową nadchodzącą technologią, nad którą kiedyś mieliśmy kontrolę, ale niekoniecznie tę kontrolę w przyszłości utrzymamy. Wystawa pokazuje wymykanie się postępu i bezwzględny los technologicznego rozwoju, którego tak naprawdę nie da się zatrzymać.

Jeden z najważniejszych wątków wystawy, na który pragnę zwrócić szczególna uwagę, to rozwój sztucznej inteligencji, czyli zaawansowanych sieci neuronowych i ich zdolności do samouczenia się, analizowania danych oraz modyfikacji swoich kodów i tworzenia własnej architektury neuronowej w celu samorozwoju czyli ewolucji, która być może pozwoli w najbliższym stuleciu stworzyć super sztuczną inteligencję. Sieci neuronowe, algorytmy genetyczne, sieci głębokiego uczenia się lub uczenie maszynowe to tylko niektóre nazwy programów opartych na architekturze ludzkiego mózgu nazywane sieciami neuronowymi. Każda sieć neuronowa na początku jest jak dziecko, sama zdobywa wiedzę, nie jest programowalna. Ciekawe jest to, że nawet twórcy nie mają wpływu na rozwój sieci neuronowych. Są to samo rozwijające się, a nawet samopiszące programy.

Ten człowieka w kontekście pędzącego rozwoju technologicznego zamierzam zgłębiać przez najbliższe lata. Wkrótce powstanie oddzielny cykl związany z genetyką i biofarbykacją pt. „Gen sieciowy”. Cykl ten będzie opowiadał o połączeniu układu nerwowego z elektroniką, komunikowanie się poprzez układ nerwowy i interfejsy nerwowe z urządzeniami, maszynami, korzystaniem z internetu. Będzie o zrośnięcie człowieka z maszyną.

Zapraszam do obejrzenia wystawy na żywo jak i w świecie online poprzez zeskanowanie kodu QR, który przeniesie nas do świata online.

Wystawa powstała o oparciu na moje zainteresowanie oraz obserwacji świata głównie postępu technologicznego i informatycznego oraz próbie przewidzenia w krótkiej perspektywie nadchodzącego rozwoju nowych technologii i ich wpływie i na ludzi oraz skutkach tych dobrych i tych złych na całe społeczeństwa. Nie zapominajmy że technika, i rozwój nowych nauk, dyscyplin to tylko narzędzia służące człowiekowi, i to od ludzi zależy jak te narzędzia zostaną wykorzystane w przyszłości. Zapraszam do zatrzymania się i chwile do zastanowienia się nad takimi zagadnieniami jak:

- Do czego zmierza człowieczeństwo i jak będzie wyglądała komunikacja ludzka w przyszłości?.
- Jak człowiek przyszłości będzie postrzegła świat?
- Jak będą wyglądały relacje ludzi?
- Jak będzie wyglądała komunikacja człowieka za następne 35, 50, 100 lat?
- Czy rozwój techniki jest dobry dla nas ludzi dla człowieka czy nowe technologie typu telefon, Internet nas zbliżają czy tak naprawdę w świecie technologi oddalamy się od siebie?
- Co z naszym człowieczeństwem za 35, 50, 100 lat w tak szybko zmieniającym się świeci?
- Czy jak nam się znudzi świat realny będziemy w stanie stworzyć własnego awatara i przenieść świadomość do sieci lub cyber ciała?
- Integracja neuronowa z siecią czy to jest następny poziom ewolucji człowieka?
- Czy fascynacja i zachłyśniecie się techniką, wygoda którą oferuje technologia nie spowoduje zagubienia, osamotnienia i oddalenia się od siebie?

Ariel Kula

Dodaj komentarz

Powrót