Mura w pracowni chemicznej
Malowidło ścienne zdobi ścianę w sali chemicznej w Warszawie. Powierzchnia muralu to 14m2, malowanie pracowni chemicznej zajęło 2 dni. Jest to mural w nowoczesnym stylu, a technika jego wykonania to malowanie przy użyciu aerografu. Całość została zabezpieczona powłoką ochronną, która chroni przed zabrudzeniami i przedłuża trwałość malowidła. Tematem muralu są wzory chemiczne bardziej i mniej skomplikowane, czyli w większej części to, czym uczniowie będą zajmować się w tym pomieszczeniu.
Jak ciekawie zaaranżować ścianę w sali lekcyjnej? Malowanie pracowni chemicznej:
Malowanie pracowni chemicznej
Malunki na ścianie przedstawiają między innymi: model struktury DNA w postaci podwójnej helisy, modele atomów, wzory sumaryczne i strukturalne związków chemicznych. Malowanie pracowni chemicznej – kolory, które zostały tu użyte to ciemno niebieski kolor tła (lecz z domieszką bieli, zgaszony, pastelowy, miły dla oka). Biały kolor został użyty do namalowania poszczególnych wzorów. Jest to kompozycja otwarta, ponieważ część wzorów znajdujących się w skrajnych punktach ściany jest ucięta. Widz ma domyślać się co jest dalej. Elementy kompozycji są luźno rozmieszczone na całej ścianie pozostawiając pole do interpretacji. Kolor muralu pięknie koreluje z kolorami pozostałych ścian oraz gablotek i ławek. Mamy tutaj trzy plany. Najbardziej do przodu wybijają model struktury DNA oraz dwa modele atomów, są one potraktowane w bardziej rozmazany, rozmiękczony sposób. Na drugim planie mamy wyraźne białe wzory sumaryczne i strukturalne. C6H6 czyli benzen, H2O czyli wzór sumaryczny wody, H2SO4 czyli kwas siarkowy. Najbardziej z tyłu są również wzory chemiczne, z tym, że kolor biały użyty do ich zapisania jest dużo bledszy.
Projekt pracowni chemicznej
W malowidle użyta jest kolorystyka zimna, przygaszona, kontrast jest zachowany na tyle wyraźnie, że swobodnie można rozszyfrować wszystkie wzory. Ściana trochę kojarzy się z tablicą szkolną, a także przywodzi na myśl świetny serial „Breaking Bad”. Oraz jego głównych bohaterów – nauczyciela chemii Waltera Whitea oraz jego byłego ucznia Jessego Pinkmana. Kompozycja muralu jest zdecydowanie dynamiczna niczym zapiski w zeszycie do chemii. Nastrój całego muralu jest nieco tajemniczy, a na pewno taki będzie dla osób, które nie przykładają się do nauki chemii. Generalnie całość jest bardzo ciekawa i idealna do tego typu sali. Po lewej stronie od gablotek jest troszkę wolnego miejsca, być może na wzór, którego chemicy jeszcze nie odkryli? Na koniec bardzo ważne hasło, które również przychodzi na myśl, gdy patrzymy na ten mural: „Pamiętaj chemiku młody, zawsze wlewaj kwas do wody”. Cały projekt jest przyjemny, harmonijny, nie narzucający się, myślę, że pomocny dla uczniów podczas lekcji oraz sprawdzianów. Wystarczy spojrzeć na ścianę i być może właśnie coś nas olśni. Polecam tego typu malowanie w pracowni chemicznej, jako pomoc naukowa, a także w celu rozwijania wyobraźni uczniów. Jest to również dobry pomysł na aranżację ściany w pokoju dla kogoś kto pasjonuje się chemia i wiąże swoją przyszłość z tym właśnie przedmiotem.
Malowanie pracowni chemicznej, mural 3D w klasie chemicznej jako pomoc dydaktyczna