Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016
Abstrakcyjny obraz scianny widziany w ultrafiolecie, świecący obraz UV

Obraz UV widziany w ultrafiolecie, abstrakcja

Abstrakcja do nowoczesnego wnętrza, obraz w ultrafiolecie

Malowanie obrazu widzialnego w ultrafiolecie, ciekawy efekt świecenia malowidła. Z objęć Orfeusza ciężko się wydostać, są nieodmiennie kuszące i zwiastują miłe chwile oraz odpoczynek. Miło również poddać się marzeniom sennym. Chyba że prześladują nas koszmary. A o czym śnić może piękna kobieta wśród lodowców? Trudno stwierdzić, ale w takich warunkach jedno jest tylko pewne – nie uda jej się tak łatwo wydostać z sideł snu.

 

Sen w lodowcu

Piękna kobieta, która śpi od wielu lat, to motyw dobrze znany z baśni braci Grimm. Na prezentowanym malowidle ściennym kobieta nie leży jednak w miękkim łożu w pięknej sali zamkowej. Nie wiemy też, czy los szykuje jakiś ratunek w postaci przystojnego królewicza. Warunki są bardziej wymagające i wyjątkowo surowe, kobieta otoczona jest lodowatymi stalagmitami i stalaktytami. Temperatura musi być bardzo niska. Jej ciało, ręce i głowa pokryte jest specyficznymi spękaniami, czy liniami, przypominającymi sople lodu, bądź dobrze znane z dzieciństwa lodowe wzory z szyb. Jednak ręce kobiety są uniesione nad głowę, czyżby budziła się więc do życia? A może po prostu zakrzepła w takiej pozycji?

 

Zimne jak lód światło

Za pomocą aerografu, który był głównym narzędziem potrzebnym do namalowania trójwymiarowego malowidła ściennego, możliwe było równe, gładkie nałożenie farby na powierzchnię, bez jakichkolwiek zacieków. Dodatkowo dzięki metodzie natryskowej zastosowane barwy zmieniają się bardzo łagodnie, przejścia pomiędzy nimi są miękkie. Graffiti zostało dodatkowo pokryte farbami fluorescencyjnymi, tak więc malowidło świeci niebieskim, zimnym światłem, doskonale dopasowując się do mroźnej tematyki obrazu. Mamy tutaj do czynienia z luminescencją, czyli zimnym świeceniem. Najczęściej urządzenia świecą, gdyż osiągają bardzo wysoką temperaturę, jak dzieje się to chociażby z tradycyjną żarówką, tutaj jednak oprócz farb, których pigmenty zawierają luminofor, właściwy związek chemiczny, potrzebne jest jeszcze światło ultrafioletowe. Tak więc dopiero pod wpływem lamp UV pastelowy fioletowo-niebieski mural emituje własne światło i zupełnie zmienia się kolorystyka całego obrazu. Zróżnicowanie kolorystyczne muralu zaowocowało efektem głębi – nałożenie farb z luminoforem na poszczególne elementy wydobyło je na bliższy nam plan, ciemniejsze pozostały natomiast wizualnie w oddaleniu. Mural jest statyczny, ale intrygujący, doskonale sprawdzi się jako niebanalna aranżacja lokalu użytkowego, który zostanie zapamiętany przez gości. Wśród coraz większej konkurencji to niezwykle ważne, aby zostać zauważonym i wyróżniać się, a podobne dekoracje na pewno pomogą osiągnąć te cele.

 

Malowanie farbami luminescencyjnymi, UV

Mural 3D namalowany w ultrafiolecie

Dodaj komentarz

Powrót