Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016
Obraz surrealistyczny "Prototyp człowieka" namalowany na płótnie, malarstwo współczesne

Surrealizm na płótnie, obraz no nowoczesnego wnętrza

Cyber biomachanika, obraz olejny

Obraz olejny pt. Prototyp człowieka powstał 10 marca 2018 r. i jest częścią kolekcji przygotowanej na autorską wystawę pt. „Człowiek Maszyna Tożsamość”.  Jest to jeden z całego cyklu obrazów poświęconego tematyce symbiozy człowieka z maszyną. W tym momencie obraz jest już w rękach prywatnych, można go obejrzeć na stronie lub wystawie multimedialnej jako pokaz slajdów. Jest to projekt autorski Ariel Kula

Obraz surreaistyczny namalowany na płótnie o tematyce cyberpunku, biomechanice, cyber-biomechanice:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz olejny „Prototyp człowieka” opis i interpretacja

Na pierwszym planie widzimy kobiece ciało, trudno powiedzieć czy to człowieka, czy androida w stanie montowania lub też demontażu. Interpretacja w tym wypadku może być dowolna. Za plecami humanoidalnej formy życia widzimy wystające ramiona maszyn naprawiające i składające androida. Wygląda to na cykl jakby seryjnej produkcji, powielanie człowieka, linia produkcyjna.

Cała ta postać kobieca stanowi symbol niemocy ludzkiej w konwersacji z nowa technologią, nad którą kiedyś mieliśmy kontrolę a w tym momencie to ona sprawuje kontrole nad nami, oraz pokazuje bezwzględny los technologicznego rozwoju, jest symbolem dominacji maszyny nad człowiekiem. Dla tej postaci nie da się już nic zmienić, los został przypieczętowany być może los całych społeczeństw i ludzkości.

Kompozycja obrazu olejnego jest statyczna, małą dynamikę ruchu wykazują maszyny ukazane w tle pracujące przy postaci. W obrazie dominują ciemne chłodne barwy. Gama kolorystyczna została ograniczona w celu wprowadzania chłodu i klimatu pewnego niepokoju. Przez to obraz jest tajemniczy i tworzy lekką niepewność lub nawet zgrozę dla niektórych odbiorców nieoswojonych z robotyką.

To surrealistyczne dzieło, można interpretować jako próbę budowy nowego człowieka, a nawet całego nowego społeczeństwa, społeczeństwa roju zarządzanego jakimś cyfrowym bytem. Obraz jest to też symbolem połączenia człowieka z maszyną, budowania człowieka na istniejącej już formie ciała lub syntetycznej zbiofabrykowanej formie przypominającej człowieka, upodobnienie się do człowieka.

Przedstawienie istoty ludzkiej  ulegających montażowi może też symbolizować upadek i destrukcję całej cywilizacji jaką znamy. Postać podparta ramionami maszyn, często stanowi rekwizyt powielany w różnym stopniu w innych obrazach, a wśród nich mechanika, elektronika, kable  oraz części mechaniczne.

Cyberpunk w malarstwie

Obraz surrealistyczny „Prototyp człowieka” przedstawia niepokojący obraz ludzkiego bytu w nieokreślonej przyszłości. W cyklu „Człowiek Maszyna Tożsamość ukazuje człowieka jako bezwładną bryłę bez świadomości, nowy byt którego można ulepić na nowo, a nawet zaszczepić w nim nowe ideologie. Interpretacja obrazu „Prototyp człowieka” jest zróżnicowana i niejednoznaczna.

 

1 Komentarz

  1. Abaren Simaris pisze:

    Naprawdę rewelacyjny obraz. Mało widuję cyberpunku w malarstwie, chociaż może źle szukam. Niemniej „Prototyp człowieka” to dzieło, które zasługuje na uwagę. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Powrót