Pokój młodzieżowy malowanie czaszki na ścianie
Śmierć to motyw powtarzający się nieprzerwanie w literaturze i sztuce – w średniowieczu rozmawiał z nią mistrz Polikarp, a na obrazach Malczewskiego widniała jako hoża dziewczyna zamykająca oczy strudzonym starcom. Różnie ją przedstawiano co prawda, ale pewien schemat personifikacji, czy też pewne atrybuty są jednak dla niej charakterystyczne. Tak więc: kościotrup, czasem okryty płachtą, z kapturem na czaszce, z kosą w dłoni. A pewien nastolatek zdecydował się na odważny mural w swoim pokoju. Sprawdźmy więc czy namalowana na ścianie kostucha zgadza się z tym powszechnym wyobrażeniem.
Monochromatyczne graffiti
Mural został namalowany metodą natryskową, co decyduje o jego wysokiej jakości. Malowidło odznacza się bowiem równomiernie nałożoną warstwą farb, bez jakichkolwiek zacieków, a odcienie w subtelny sposób przechodzą w kolejne barwy. Aby malowidło pozostało odporne na zabrudzenia, a kolory nie straciły na intensywności, zostało pokryte specjalnym lakierem ochronnym. Kolory są raczej wyważone, graffiti utrzymano w monochromatycznej kolorystyce, wzbogaconej o czerwień oraz ochrę. Śmierć namalowana została z dużą dbałością o detal, jest starannie wycieniowana. Perspektywa oraz wysunięcie na przód postaci kostuchy daje efekt głębi, mural wydaje się być trójwymiarowy. Ukazana scena jest statyczna, jednak z dużą siłą oddziałuje na widza.
Ponury kosiarz
Nie można zaprzeczyć, że śmierć została bardzo udatnie ukazana. Naturalnie składa się wyłącznie z kości, na które narzucony ma płaszcz z postrzępionym kapturem. Ta kostucha jest jednak bardzo hardcore’owa – na kościach dłoni napisany ma napis „Game over”, co jakby nie patrzeć, doskonale koresponduje z jej działalnością. Dłonie ma owinięte łańcuchami, do których przypięte są budzące niemiłe skojarzenia narzędzia, dodatkowo założony ma kastet. Doskonały komplet zębów wyszczerzyła w wątpliwym uśmiechu. Uwagę przykuwają jej niezwykłe oczy, a w zasadzie może raptem światło czające się w ciemnych, pustych oczodołach. To zdecydowanie nie jest spokojna śmierć, przynosząca ulgę zmęczonym życiem ludziom – ta kostucha budzi grozę. Jeśli ktoś jeszcze nie jest przekonany o jej charakterze, powinien przyjrzeć się tłu, na które składają się wykrzywione, złowróżbne twarze. Malowidło utrzymane w konwencji gry komputerowej przeznaczone jest więc dla żądnych wrażeń i śmiałych nastolatków.
Mroczny mural
Aranżacja pokoju młodzieżowego odbyła się poprzez malowanie obrazu na ścianie, malowidło przedstawia kostuchę z wygrawerowanymi napisami Game Over . Sztuka zawsze obfitowała w tak charakterystyczne rekwizyty jak: trumna, czaszka, kościotrup, kosa. Pojawiają się w niej liczne wizerunki Kostuchy, będącej nieodłączną prześladowczynią człowieka. Śmierć była przedstawiana pod postacią nagiego szkieletu lub (już później) rozkładającego się ciała. Tak uosobiona śmierci przypominała ludziom, iż wszystkich, bez względu na ich pochodzenie, status społeczny, wiek czy zamożność czeka kiedyś ten sam los.
Malowanie kostuchy w pokoju młodzieżowym. Poniżej przedstawiam mural wykonany w pokoju młodzieżowym. Malowidło przedstawia kostuchę czyli śmierć. Motyw śmierci bardzo często przewijał się w sztuce. Kostucha w wierzeniach ludowych występuje jako kościotrupa z kosą, czasem w kapturze. Jednak nie zawsze występuje pod postacią szkieletu, czasem kaptur całkowicie skrywa widok twarzy w cieniu i nie widać innych części ciała, więc może występować jako duch.