Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016
Mural UV, obraz świecący w ciemności

Obraz w ultrafiolecie namalowany na ścianie

Obraz świecący w ultrafiolecie

 

Malowanie Naptuna w ultrafiolecie. Neptun, mityczny bóg wód, chmur i deszczu, czczony był w Starożytnym Rzymie – jego odpowiednikiem w krajach Hellady był natomiast Posejdon. Nie rozstaje się nigdy ze swoim atrybutem, którym jest trójząb. Czasami jednak porzuca ciepłe wody Morza Śródziemnego i urlop spędza w chłodniejszym, północnym klimacie, o czym możemy się przekonać odwiedzając Gdańsk. Neptun jako niezwykle towarzyski bóg, zagościł również na trójwymiarowym muralu UV w pewnym domu.

Neptun w ultrafiolecie

 

Wprawne oko bez wątpienia dostrzeże, że mural wiernie przedstawia fontannę Neptuna z gdańskiego Długiego Targu. W taki sposób zaaranżowana została nieduża przestrzeń przy kominku, dzięki czemu uniknęła ona nudnego losu kolejnej białej ściany. Trójwymiarowy obraz namalowany został metodą natryskową w monochromatycznej tonacji, przy czym tło stanowi pastelowo niebieskie niebo, urozmaicone delikatnymi białymi obłoczkami, cokół natomiast został wzbogaconymi tonami w kolorze ochry. Użycie aerografu pozwoliło na uzyskanie subtelnych przejść między poszczególnymi barwami, delikatne wycieniowanie detali, jak i równomierne nałożenie farb. Kolor tła harmonijnie przechodzi w jednolity kolor ściany. Gra cieni, lejąca się z naczynia i trójzębu woda, poza samego Neptuna, jak i ułożenie koni wpływają natomiast na dynamizm ukazanej sceny. Malowidło możemy jednak podziwiać również w świetle ultrafioletowym, co daje zupełnie inny i niesamowity efekt wizualny. Mural został powiem pokryty dodatkowo fluorescencyjnymi farbami, w pigmentach których znajduje się specjalny związek chemiczny – luminofor. Oświetlenie graffiti światłem UV aktywuje luminofor, który zaczyna emitować własne, zimne światło. Dzięki efektowi luminescencji możemy podziwiać Neptuna w całkiem innym, błękitnym wydaniu, które bardzo mu pasuje. Wydaje się wręcz, że skąpany w niebieskim świetle Neptun jest bez wątpienia panem wszelkich wód na Ziemi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mural z władcą mórz

Swym wyglądem Neptun nie odstaje od kanonów piękna starożytnego świata, czego dowodem jest wspaniała muskulatura, rozbudowane mięśnie ramion i brzucha, kręcone włosy i broda. W majestatycznej pozie emanującej siłą i potęgą wznosi ku górze trójząb. Neptun został ukazany w ciekawej, dość dynamicznej pozycji, ma podniesione ramiona, ugiętą nogę, sylwetka jest lekko skręcona, widzimy profil jego twarzy. Stoi pośród koni na wysokim cokole, z którego włada swymi przymiotami i wzbudza fale na Bałtyku.

 

Malowanie Neptuna na ścianie w ultrafiolecie

Więcej zdjęć z malowania farbami UV na Blogu: Malarstwo UV

 

Dodaj komentarz

Powrót