Mural w salonie fryzjerskim
17 września, 2016
Artystyczne malowanie ścian, Malowanie obrazów na ścianie

Artystyczne malowanie ścian, uliczka w perspektywie, malowidło ścienne

Artystyczne malowanie ścian

Uliczka w perspektywiemural ten powstał w Warszawie, w budynku użyteczności publicznej. Wraz z malowaniem nieba na suficie cała praca zajęła mi 9 dni, a powierzchnia muralu ma  m2. Jest to przedstawienie uliczki w iluzjonistycznym stylu. Technika jaką się posłużyłem to malowanie aerografem, użyłem farb akrylowych o bardzo dobrym pigmencie. Całość została zabezpieczona powłoką zapewniającą ochronę koloru, oraz ochronę przed zabrudzeniami.

 

Malowidło ścienne – uliczka w perspektywie

Artystyczne malowanie ścian – tematem tego muralu jest ulica, budynki, oraz płynące po niebie chmury, czyli iluzja rzeczywistego fragmentu miasta. Najważniejszym elementem jest uliczka namalowana na ścianie. Została tu zastosowana perspektywa linearna, gdzie wszystkie linie zbiegają się centralnie do jednego punktu. Na pierwszym, a także na dalszych planach mamy oddalające się od naszego wzroku fasady budynków. Okna, a także reszta elementów budynków stają się coraz mniejsze, a na samym końcu uliczki równolegle do skraju ściany mamy budynek z brązową dachówką. Obraz jest statyczny. Dominują tu ciepłe, przygaszone barwy, głównie brązy, żółcienie, biel, szarości, a także błękit. Światło pada z góry, jest rozproszone, miękko układa się na fasadach budynków, a także na uliczce. Na sąsiednich ścianach mamy elewację budynków przedstawioną w skali 1:1, w jedną ze ścian wpisują się drzwi, a w drugą „prawdziwe” okno. Również w malowidle, w głębi uliczki została namalowana taka sama latarenka, jak kinkiety znajdujące się w pomieszczeniu. Ten zabieg doskonale przyczynił się do stworzenia złudzenia optycznego, dał poczucie „namacalności” całej uliczki.

Wszystkie linie namalowane na fasadach budynku, czy inne znajdujące się na malowidle są tak precyzyjne, że każdy budowlaniec może poczuć się zawstydzony i nerwowo zacząć szukać swojej poziomicy spoglądając na przedstawione budynki. To właśnie cechy malarstwa realistycznego, gdzie nie ma miejsca na pomyłkę. Wszystko jest idealnie odzwierciedlone, nie ma tu zakłamania rzeczywistości.

Malowanie obrazu w perspektywie

Mural wprawia w nieco nostalgiczny nastrój. Sprawia, że myślimy o swoich różnych podróżach, o uliczkach starych miast, które mieliśmy i mamy na co dzień okazję przemierzać. Statyczna kompozycja wpływa na to, że my także chcemy się na chwilę zatrzymać, zastanowić. Takie zatrzymanie się, ucieczka przed ciągłym pędem, bardzo dobrze nastraja i wpływa kojąco. Mural tego typu z powodzeniem znajdzie swoje zastosowanie w wszelkiego rodzaju biurach, hotelach, kawiarniach, czy nawet urzędach. Jest to bardzo ciekawy pomysł, gdyż kompozycja jest otwarta i cała aranżacja pomieszczenia może być jej kontynuacją. Dodatkowo przedstawienie nieba, z delikatnymi chmurkami otwiera całą przestrzeń i jeszcze bardziej podkręca wrażenie, że jest się gdzieś na spacerze na zewnątrz, a nie wewnątrz budynku.

 

Więcej zdjęć na blogu: Malowanie obrazów na ścianie

Powrót